Wśród wielu rodzajów dostępnych na rynku śrub, na szczególną uwagę zasługują śruby imbusowe. Mają charakterystyczny kształt – w okrągłym, srożkowym łbie znajduje się sześciokątne gniazdo – śrubę dokręca się kluczem imbusowym. Ten sposób wkręcania pozwala na wytworzenie stosunkowo niewielkiego momentu obrotowego i optymalnego momentu dokręcania, dzięki czemu uzyskuje się wysoką sprawność połączenia.

Rodzaje śrub imbusowych

Śruby imbusowe produkowane są w różnych klasach wytrzymałości, kolorach i w wielu wersjach (np. dwustronnie ścięte, płużne, czy z gwintem na całej długości trzpienia. Wykonuje się je z różnych materiałów. Najczęściej używane śruby produkowane są ze stali węglowej, stali nierdzewnej lub stali kwasoodpornej. Śruby imbusowe z łbem stożkowym mają jedną podstawową zaletę: ponieważ  zastąpiono nich klasyczny klockowy łeb płaskim kołnierzem z umieszczonym na rozszerzonym ku górze stożku, podczas wkręcania stożek zagłębia się w otworze i integruje się z powierzchnią materiału. Eliminuje to problem wystającego łebka, który często wpływa negatywnie na funkcjonalność lub walory estetyczne danej konstrukcji. Co ważne, wkręcanie śruby imbusowej nie wymaga dodatkowego miejsca w płaszczyźnie prostopadłe do osi śruby, dlatego często stosuje się je w miejscach z ograniczonym dostępem bocznym. Dodatkowo śrubę jest stosunkowo łatwo wkręcić, ale i wykręcić.

Gdzie używa się śrub imbusowych?

Śruby imbusowe mają bardzo dużo zastosowań w wielu różnych branżach. Dobrze sprawdzają się w połączeniach gwintowych w maszynach w ogólnie rozumianym przemyśle, są używane na szeroką skalę z motoryzacji i budownictwie. Bardzo popularne są w meblarstwie. Większość z nas zna je z mebli znanej sieci, które sami składamy w domu przy pomocy załączonego klucza imbusowego. Co ciekawe, śruby imbusowe powszechnie stosuje się przy produkcji gitar, fortepianów i wielu innych instrumentów, na których dźwięki wydobywa się przy pomocy strun. Znajdziemy je też w rowerach, hulajnogach czy deskorolkach.