Kategorie

NIE WIESZ JAK
WYBRAC PRODUKT?
ZADZWOŃ:
+48 530 294 294

ocennaswgoogle

Blog - śruby24

W jaki sposób czytać oznaczenia śrub?

W jaki sposób czytać oznaczenia śrub?

Śruba to element, którego dokładnych parametrów nie da się określić na pierwszy rzut oka. Aby ułatwić pracę inżynierom i zwiększyć bezpieczeństwo maszyn oraz konstrukcji budowlanych, w XIX wieku zaczęto oznaczać parametry śrub na ich łbach. Obecnie oznaczanie śrub zostało objęte różnymi normami, dzięki którym osoba kupująca zawsze może rozpoznać, czy to rzeczywiście taki rodzaj, jakiego potrzebuje.
Gdzie znajdą zastosowanie nakrętki kwadratowe?

Gdzie znajdą zastosowanie nakrętki kwadratowe?

Nakrętki zabezpieczają śruby przed poluzowaniem. To stalowy element mocujący o stosunkowo niewielkich rozmiarach, który wkręcany jest bezpośrednio w śrubę. Występują w różnych rozmiarach, kształtach i wariantach. Jednym z rodzajów nakrętek są nakrętki kwadratowe, które cechują się czterema bokami. Mają szerokie zastosowanie, ponieważ wykorzystywane są zarówno w przypadku niewielkich elementów złącznych, jak i bardzo dużych. Kwadratowa konstrukcja jest trwała i odporna na zaokrąglenie kluczem, co bezpośrednio wpływa na łatwość jej montażu i demontażu — oczywiście przy użyciu odpowiedniego klucza. Dowiedz się więcej na temat nakrętek kwadratowych.
Dlaczego warto stawiać na śruby nierdzewne?

Dlaczego warto stawiać na śruby nierdzewne?

Śruby to stosunkowo niewielkie elementy, które jednak odgrywają bardzo ważną rolę we wszelkich pracach konstrukcyjnych. To właśnie one wpływają na wytrzymałość i stabilność wykonanych z ich pomocą połączeń. Spośród wielu różnych śrub na szczególną uwagę zasługują te wykonane ze stali nierdzewnej. Jakie są ich najważniejsze właściwości użytkowe i zalety? Kiedy i dlaczego warto je zastosować? Dowiesz się z dalszej części naszego wpisu.
Jakie są różnice miedzy wkrętem a śrubą?

Jakie są różnice miedzy wkrętem a śrubą?

Śruba i wkręt przeznaczone są do innych zastosowań i spełniają odmienne funkcje. Wydawać by się mogło, że nikt nie powinien mieć problemów z rozróżnieniem tych elementów złącznych, tymczasem niejednokrotnie pojawiają się poważne wątpliwości. Teoretycznie nazewnictwo zostało ujednolicone za sprawą wprowadzenia norm europejskich i norm ISO, w praktyce jednak ta standaryzacja wcale nie pomogła w jednoznacznym rozstrzygnięciu tego, co jest śrubą, a co wkrętem. Jak zatem odróżnić śrubę od wkrętu? Na jakie cechy należy zwracać uwagę? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.
Rodzaje opasek i obejm zaciskowych

Rodzaje opasek i obejm zaciskowych

W czasie przeprowadzania rozmaitych prac, związanych głównie z instalacją wodną lub gazową, potrzeba sporej liczby elementów łączących przewody. W tym wszystkim istotne jest, żeby siła docisku była równomiernie rozłożona. Wtedy eliminuje się możliwość powstawania rozszczelnień. Do takich zadań służą opaski i obejmy zaciskowe. Za ich pomocą można stworzyć wytrzymałe i mocne połączenie. Jakie są rodzaje tych prostych urządzeń?
Jakie normy muszą spełniać elementy złączne?

Jakie normy muszą spełniać elementy złączne?

Zastosowanie odpowiednich elementów złącznych jest bezpośrednio związane z zastosowanymi materiałami, sposobem wykorzystania danej części, oraz środowiskiem, w jakim znajdzie się łączenie. Do najczęściej wykorzystywanych elementów złącznych należą śruby, ponieważ cechuje je wysoka uniwersalność. Jednakże, zanim zdecydujemy się na ich zakup, warto wcześniej zapoznać się z normami, które muszą spełniać oraz ich klasami wytrzymałości.
Co trzeba wiedzieć o rodzajach gwintów w śrubach?

Co trzeba wiedzieć o rodzajach gwintów w śrubach?

Gwint to specjalne nacięcie na śrubie w formie rowka ukształtowanego spiralnie, który biegnie dookoła rdzenia. Dzięki ruchowi obrotowemu gwinty przesuwają się względem siebie, co pozwala na łączenie lub rozłączanie elementów. Od cech fizycznych gwintu zależy zarówno wytrzymałość śruby, jak i samego połączenia.
Jak produkuje się śruby?

Jak produkuje się śruby?

Śruby to niewielkie elementy o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane są nie tylko w maszynach i różnorodnych urządzeniach przemysłowych, ale i w pojazdach, konstrukcjach budowlanych, a także meblach czy sprzętach elektronicznych. Przykładów użycia śrub jest tak wiele, że trudno byłoby wymienić je wszystkie.
Co wyróżnia śruby mocujące koło?

Co wyróżnia śruby mocujące koło?

Prawidłowy dobór śrub do kół nie jest zadaniem łatwym. Odpowiednia średnica śruby i jej gwint to czynniki mające bezpośredni wpływ na bezpieczne mocowanie koła. W tym wpisie podpowiemy, na jakie najważniejsze kwestie trzeba zwrócić uwagę.
Jak prawidłowo dobrać nakrętki kołpakowe?

Jak prawidłowo dobrać nakrętki kołpakowe?

Nakrętki kołpakowe służą do zabezpieczania gwintów śrub przed działaniem czynników zewnętrznych. Funkcje ochronne są w tym przypadku najważniejsze, jednak nie bez znaczenia jest również to, że są to elementy wpływające też na estetykę połączeń gwintowych.
Produkt dodany do porównania