Śruby, pomimo swoich niewielkich rozmiarów i niepozornego wyglądu, są jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom każdej konstrukcji, obiektu budowlanego czy maszyny. Bez nich nie byłoby możliwe solidne i trwałe połączenie ze sobą wielu elementów. Muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wielu czynników, aby móc dobrze wypełniać swoje zadanie. Jedną z podstawowych cech dobrych śrub jest ich nierdzewność. Dlaczego jest to tak ważna cecha? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.


Czym charakteryzują się śruby nierdzewne?


Śruby nierdzewne są odporne na powstawanie rdzy i korozji. Są produkowane ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się specyficznym składem – ma obniżoną zawartość węgla i dużą zawartość chromu. Taki skład chemiczny powoduje, że wykonane z niej przedmioty są odporne na korozję. Ten proces jest odpowiedzialny za szybkie i nieodwracalne niszczenie materiałów. Korozja to niszczenie materiału pod wpływem tlenu obecnego w powietrzu i innych czynników atmosferycznych, a także niektórych substancji chemicznych. Zardzewiałe śruby są powodem osłabienia całej konstrukcji, przez co należy ją zdemontować i odnowić. Wystąpienie rdzy może jednak przyczyniać się do utrudnienia demontażu elementów. Mówi się wtedy potocznie o tzw. zapieczeniu śruby, czyli sytuacji, kiedy chcemy ją odkręcić, ale nawet używając sporej siły, śruba nie chce się poruszyć. 


Stal nierdzewna jest też żaroodporna, czyli nie ulega korozji gazowej w wysokiej temperaturze. Jej zaletą jest również łatwa obróbka i równie łatwe utrzymywanie w czystości. Śruby wykonane z tego rodzaju stali są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo dobrze się prezentują, co jest istotne wszędzie, gdzie elementy łączące nie są zasłonięte.


Zaletą zastosowania śrub nierdzewnych jest ich trwałość i jakość. Dzięki swoim właściwościom mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Są używane do produkcji różnego rodzaju maszyn, urządzeń i konstrukcji budowlanych, a także wykończeniowych.