Ze śrubami mamy styczność każdego dnia i niemal w każdym miejscu. Są to niewielkie elementy konstrukcyjne, dzięki którym możliwe jest połączenie różnych części jakiejś większej konstrukcji. Są koniecznym elementem w każdej konstrukcji budowlanej, dlatego wykonuje się je z trwałej i odpornej na działanie czynników atmosferycznych, substancji chemicznych i korozji stali nierdzewnej. Składają się z pręta, na który naniesiony jest gwint. Składają się z łba, który umożliwia uchwycenie śruby w czasie montażu oraz trzonu (to na niego nanoszony jest gwint). Dla większości ludzi śruba to po prostu śruba jednak każdy fachowiec doskonale wie, że wyróżniamy wiele ich rodzajów. Każdy z nich różni się od pozostałych sposobem wykonania i budową, dzięki czemu może być stosowany do wykonywania różnych połączeń. W dzisiejszym wpisie opiszemy budowę i zastosowania śrub pasowanych.


Budowa śrub pasowanych


Śruby pasowane bez trudu można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Jest to możliwe dzięki ich charakterystycznej budowie, niedającej się pomylić z żadną inną śrubą. Śruby pasowane są bowiem zbudowane w taki sposób, że ich odcinek gładki ma większą średnicę od odcinka gwintowanego, dlatego przygotowywanie otworów pod te śruby odbywa się zawsze dwuetapowo – najpierw wykonywany jest otwór o mniejszej średnicy, a następnie rozwierca się go do właściwego wymiaru.


Jakie są zastosowania śrub pasowanych?


Połączenia ze śrubami pasowanymi nie należą do najłatwiejszych. Zajmują sporo czasu i są kosztowne, ale wykonuje się je wtedy, gdy chcemy zredukować do minimum przemieszczenia w styku. Użycie śrub pasowanych wymaga podczas montażu rozwiercania otworów do średnicy ich trzonu. Połączenia wykonywane za pomocą śrub pasowanych służy do przenoszenia sił poprzecznych. Śruba jest zabezpieczana przed wypadnięciem przez zastosowanie specjalnej nakrętki i pasowana wciskowo względem otworu. Tego rodzaju śruby są wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne do różnorodnych zastosowań.