Śruba i wkręt – łączniki wykorzystywane w budownictwie, mechanice czy nawet w naszych mieszkaniach. Przydają się do łączenia różnych materiałów takich jak drewno czy metal. Okazuje się jednak, że choć można je niekiedy stosować zamiennie, to wybór odpowiedniego elementu nie jest tak oczywisty, ponieważ istnieje pomiędzy nimi kilka istotnych różnic.

Różnorodność łbów

Kształt łbów jest jedną z podstawowych różnic pomiędzy śrubą a wkrętem. Najważniejszą rzeczą, którą należy zapamiętać, to fakt, że śruby posiadają sześciokątny łeb lub gniazdo. Niestety nie jest to jedyna różnica, jeśli chodzi o kształt, bo śruby mogą też być z łbem grzybkowym, kulistym czy śruby oczkowe. Łeb jest osobną bryłą i nie jest wpuszczany w konstrukcję. W przypadku gwintów sytuacja jest dokładnie odwrotna - to łby są częścią konstrukcji.

Wkręt możemy poznać po łbie z nacięciem. Na rynku są dostępne różne łby i nacięcia - podobnie jak w przypadku śrub. Jednym z najpopularniejszych rodzajów łbów są stożkowe, walcowe lub talerzykowe. Najczęściej spotykanymi nacięciami są nacięcia czterokątne.

Materiał odgrywa dużą rolę

Wkręty i śruby są przeznaczone do łączenia innych materiałów. Śrubami połączymy metal. Są one wkręcane w otwory gwintowe, stąd nazwa łączników gwintowych. Wkręty również podzielimy ze względu na zastosowanie materiału. Za ich pomocą połączymy drewno, metal czy zróżnicowane materiały takie jak płyty kartonowo-gipsowe do profili metalowych. Jest to jednak podział dość umowny i przy wyborze odpowiedniego łącznika warto zwrócić uwagę także na sposób ich wkręcania. Wkręty mają odpowiednie rowki pod śrubokręt lub gniazdo pod konkretny wkrętak. Te elementy, które rowków nie mają, nazywamy najczęściej śrubami, choć i to nie jest tak oczywistym podziałem.

Co wybrać?

Aby mieć pewność, że używamy odpowiedniego łącznika, warto skorzystać z podanej klasyfikacji, a jeśli nadal mamy wątpliwości, należy skonsultować swój wybór z fachowcem w specjalistycznym sklepie.