W czasie przeprowadzania rozmaitych prac, związanych głównie z instalacją wodną lub gazową, potrzeba sporej liczby elementów łączących przewody. W tym wszystkim istotne jest, żeby siła docisku była równomiernie rozłożona. Wtedy eliminuje się możliwość powstawania rozszczelnień. Do takich zadań służą opaski i obejmy zaciskowe. Za ich pomocą można stworzyć wytrzymałe i mocne połączenie. Jakie są rodzaje tych prostych urządzeń?
Różnorodność obejm zaciskowych spotykanych na rynku
Oferta obejm zaciskowych jest bardzo szeroka. Te proste, ale pożyteczne urządzenia występują w wersjach standardowych, różniących się tylko rozmiarem, kształtem i przekrojem, jak również w postaci specyficznej, gdzie parametry są nieco bardziej skomplikowane. Można tutaj wspomnieć o obejmach ślimakowych, z zamkiem zatrzaskowym lub o tak zwanych opaskach z zamknięciem przegubowym.
Wybierając obejmy potrzebne do bieżących przedsięwzięć, warto zaczerpnąć informacji w dobrych sklepach i hurtowniach z artykułami metalowymi, takich jak Śruby24. W podobnych miejscach zazwyczaj jest szeroki wybór tego rodzaju asortymentu, a personel służy fachowym doradztwem. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego obejmy zostały zrobione, oraz na ewentualne atesty istotne w niektórych branżach, na przykład w spożywczej, kosmetycznej lub farmaceutycznej.
Z jakich materiałów skonstruowane są obejmy i opaski zaciskowe?
Zadaniem obejmy i opaski jest utworzenie mocnego i trwałego połączenia, więc muszą być one produkowane z odpowiednich materiałów. Zależnie od przeznaczenia takie elementy są ocynkowane lub wytworzone ze stali kwasoodpornej bądź nierdzewnej. Te materiały sprawiają, że połączenie jest odporne na trudne warunki chemiczne lub atmosferyczne. Ponadto tego rodzaju surowce są plastyczne, a jednocześnie charakteryzują się dużą wytrzymałością.
Zastosowanie obejm zaciskowych
Obejmy zaciskowe to takie elementy, które są jednocześnie proste i niezbędne. Ich zainstalowanie nie wymaga zbytnio skomplikowanych zabiegów. Przeważnie do tego rodzaju czynności wystarczają kombinerki lub szczypce. Materiały, z których skonstruowane są obejmy, są odporne na korozje i różnego rodzaju siły nacisku, co pozwala na montowanie ich w różnym, czasem nieprzyjaznym środowisku.
Obejmy znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, w przemyśle motoryzacyjnym, przy konstrukcji maszyn przemysłowych oraz przy budowaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych. Duża szczelność łączenia pozwala na stosowanie przy trwałym montażu takich elementów, jak rurki i węże gumowe lub z tworzyw sztucznych.