Śruba jest gwintowaną częścią łączną, wiążącą ze sobą dwa elementy. Wyróżnia się trzy rodzaje połączeń śrubowych. Najpopularniejsze jest połączenie śrubą zwykłą, w którym nakrętka wraz z łbem śruby działają ściskająco na łączone elementy. Połączenie pasowane stosowane jest dla sił poprzecznych, a nakrętka w tym wypadku zabezpiecza śrubę przed wypadnięciem. Występuje jeszcze połączenie dociskowe, gdzie rolę nakrętki pełni nacięty gwint. Śruby zapewniają trwały montaż konstrukcji i są szeroko wykorzystywane w różnych branżach. Jednak, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję, należy je odpowiednio dobrać. Na rynku występuje wiele rodzajów śrub, różniących się miedzy sobą rozmiarem (średnicą oraz długością trzpienia), kształtem łba, zakończeniem, rodzajem gwintu oraz długością gwintu w stosunku do długości trzpienia.

 

Podział śrub ze względu na kształt łbów

Najpopularniejszy podział śrub oparty jest na kryterium kształtu łbów. W ten sposób możemy wyróżnić kilkanaście rodzajów, wśród których najbardziej rozpowszechnionym jest śruba z łbem sześciokątnym. Jest bardzo wytrzymała i stosuje się ją przy łączeniach, narażonych na duże obciążenia. Śruby skrzydełkowe (motylkowe) montowane są w elementach, wymagających regulacji, np. teleskopowych. Śruby z oczkiem lub uchem służą z kolei do mocowania lin, holowania i przenoszenia elementów o niewielkiej wadze. Wykorzystuje się je między innymi do naprężania elementów zabezpieczających takich, jak siatki przy rusztowaniach. Śruby z łbem stożkowym natomiast najczęściej wykorzystywane są w branży meblarskiej – przy skręcaniu desek czy mocowaniu zawiasów. Dzięki specyficznej budowie, śruba ta nie wystaje ponad płaszczyznę materiału. Śruby stożkowe często występują z gniazdem sześciokątnym. Poza wymienionymi, występują również śruby z łbem czworokątnym i trójkątnym, a także grzybkowym, kulistym, walcowym, młoteczkowym, a nawet śruby bez łba – z gniazdem.

 

Dodatkowe podziały

Śruba może występować z gwintem na całej długości lub tylko na części. Może również posiadać dodatkowe elementy takie, jak nosek czy wieniec. Jej trzpień może być równy średnicy gwintu lub tylko do niej zbliżony. Typy śrub można ponad to klasyfikować w oparciu o kryterium zakończenia lub gniazda. Najczęściej stosowanym gniazdem jest gniazdo sześciokątne, ale można również spotkać w jego miejscu wgłębienie krzyżowe lub rowek. Z kolei najczęstsze zakończenia śrub to: płaskie, soczewkowe, ścięte, stożkowe i wgłębione. Zamiast zakończenia śruba może posiadać czop – zazwyczaj spotyka się zakończenie z czopem płaskim, walcowym lub soczewkowym.