Pręty gwintowane, podobnie jak śruby, służą do łączenia elementów. Jednak w porównaniu do nich są dłuższe i pozbawione zakończeń, co pozwala na możliwość swobodnego przekładania przez otwór niezależnie od kierunku. Zastosowanie prętów jest bardzo szerokie i zależy m.in. od ich długości oraz budowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury.

Krótka charakterystyka prętów gwintowanych

Pręty gwintowane różnią się pod wieloma względami, dlatego przed zakupem trzeba wiedzieć, do czego będą one służyć i jaki rodzaj najlepiej sprawdzi się do tego zadania. Powinieneś wziąć pod uwagę długość, sposób wykończenia, gwintowanie, twardość, oraz grubość przekroju. Pręty występują w przekrojach okrągłych, sześciokątnych, kwadratowych i prostokątnych. Wyróżnia się także wiele rodzajów gwintów. Pod względem kształtu są przede wszystkim gwinty trapezowe, prostokątne, okrągłe, stożkowe, toczne, walcowe i rowerowe. Pręty gwintowane wytwarza się m.in.:

  • ze stali różnych klas,
  • ze stali nierdzewnej,
  • ze stali kwasoodpornej,
  • z mosiądzu,
  • z poliamidu.

Określony materiał zależny jest od tego, gdzie będzie stosowany produkt końcowy. Dodatkowo na pręty można nałożyć powłokę ochronną poprzez ocynkowanie galwaniczne lub ogniowe. Złącze mocuje się przez nakręcenie specjalnej nakrętki. Najczęściej są to nakrętki motylkowe, lecz używane są także tradycyjne nakrętki sześciokątne. Pręty gwintowe występują w różnych wymiarach i średnicach, lecz najczęściej jest to od 8 do 200 mm. Można spotkać je także pod nazwami złączy śrubowych, łączników śrubowych, szpilek budowlanych, prętów nierdzewnych lub prętów wytrzymałościowych.

Najczęstsze przykłady stosowania

Możliwość stworzenia silnego łączenia za pomocą prętów gwintowanych sprawia, że stosuje się je w różnego rodzaju elementach konstrukcyjnych, m.in. przy szalunkach, podczas montażu więźby dachowej czy przy łączeniu słupów drewnianych do stóp fundamentowych. Jest to uniwersalny sposób mocowania wszelkiego rodzaju elementów konstrukcyjnych, które wymagają zachowania stabilności. Za pomocą prętów gwintowanych podwiesza się instalacje wentylacyjne, hydrauliczne i elektryczne. Świetnie sprawdzają się również przy podwieszaniu sufitów czy tworzeniu korytek dla kabli, przewodów i rur. Pręty gwintowane stosuje się także w pracach dekarskich, gdzie zapewniają trwałość połączenia konstrukcji dachowej z budynkiem. Za ich pomocą mocuje się konstrukcje stalowe do podłoża w celu stabilizacji zbrojenia w konstrukcjach żelbetonowych.