Podkładki do śrub stosuje się w połączeniach śrubowych. Z racji na to, że wykonują ważne zadanie, należy dobierać je z dużą rozwagą. Podkładki między innymi pełnią funkcję ochronną i zabezpieczającą. Dowiedzmy się więcej na ich temat. 

 

Podstawowe funkcje – solidne i trwałe mocowanie

W tworzeniu każdej konstrukcji lub rozpoczęciu czynności, w której wymagane będą śrubki i nakrętki, potrzebne będą i podkładki. Stosujemy je głównie w takich dziedzinach jak: budownictwo, meblarstwo, przemysł czy elektronika. Podkładkę zazwyczaj powinno umieszczać się zaraz pod łbem śruby, ta – dobrze zamontowana – pozwala na równomierne rozłożenie nacisku. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu jego powierzchni. Przede wszystkim jednak produkt ten minimalizuje ryzyko poluzowania się połączenia śrubowego (poprzez rozdzielenie nakrętki od łączonego materiału). 

Zazwyczaj podkładki znajdują się już w zestawach meblowych, co przyspiesza proces montażu. Należy pamiętać o tym, że te dostosowane są do określonego mocowania. Podkładki do śrub spełniają ważną rolę w przypadku tworzenia konstrukcji z plastiku lub drewna: chronią zarówno materiał, jak i podłoże, w momencie, w którym wkręcamy śruby. Wykorzystywane są również w budowie samochodów czy rowerów. 

 

Rodzaje podkładek

Standardowe podkładki do śrub dzielą się na kilka rodzajów. Należą do nich:

  • podkładki ochronne: najbardziej powszechne, przeznaczone do działania ochronnego przy łączeniach śrubowych lub wtedy, gdy nakładamy na śrubę nakrętkę,
  • podkładki wyrównujące: ich głównym przeznaczeniem jest zmniejszenie kąta w łączeniu śrubowym,
  • podkładki zabezpieczające: posiadają charakterystyczne zakończenie (może to być podkładka sprężynująca lub zębata), które ma na celu zminimalizowanie możliwości ruchu śruby oraz nakrętki; mają zapobiegać luzowaniu się połączeń,
  • uszczelniające: specyficzne i rzadziej występujące; ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie tych połączeń, które narażone są na uszkodzenia ze względu na szkodliwe warunki atmosferyczne.

Wybierając podkładki do śrub, zwróćmy szczególną uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Ten powinien być taki, jak w elementach, które będziemy ze sobą łączyć. Wyróżniamy: modele stalowe oraz modele z PCV lub poliamidu. Podkładki wykorzystujmy przy każdej konstrukcji lub budowie charakteryzującej się łączeniami, które zmagać się będą z drganiami oraz wstrząsami.