Podkładki to elementy łączenia śrubowego bardzo często niedoceniane przez amatorów majsterkowania. Specjaliści wiedzą jednak, że dobrze dobrana podkładka ma ogromny wpływ na trwałość łączenia, zwłaszcza w maszynach i urządzeniach narażonych np. na wstrząsy czy drgania. Jednym z najbardziej uniwersalnych typów podkładek są podkładki sprężyste, których zadaniem jest optymalne rozłożenie sił działających na połączenie. Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? Sprawdźmy!

Typy podkładek sprężystych

Podkładki sprężyste dzieli się ze względu na ich kształt. Do najpopularniejszych należą niewątpliwie podkładki spiralne, stożkowe, łukowe, wachlarzowe, ząbkowane i faliste. Przed zakupem podkładek warto poradzić się specjalisty w danym sklepie, jaki rodzaj podkładki sprawdzi się najlepiej przy konkretnym projekcie. Przykładowo, tam, gdzie łączenie będzie poddawane dużym zmianom temperatury, najlepiej sprawdzą się podkładki sprężyste stożkowe. Z kolei modele spiralne będą idealnym wyborem do łączeń, w których konieczne jest zwiększenia wstępnego napięcia na śrubie.

Z czego produkowane są podkładki sprężyste?

Podkładki sprężyste produkowane są ze stali najwyższej jakości. Najczęściej jest to stal kwasoodporna i nierdzewna, by podkładki niezawodnie spełniały swoją funkcję. Zastosowanie wysokiej jakości stali umożliwia eksploatację podkładek nawet w trudnych warunkach, zarówno w konstrukcjach, jak i maszynach, użytkowanych we wnętrzach oraz tych narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Podkładki sprężyste nie tylko nie ulegają korozji, ale również chronią te elementy łączenia, które mają tendencje do zatracenia tarcia. Z tego powodu znajdują szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle, motoryzacji, budownictwie, rolnictwie i branży elektronicznej.