Wkręt jest łącznikiem w połączeniu gwintowym, czyli ukształtowanym na występach i odpowiadającym im wgłębieniach. Wkręty posiadają gwintowanie trzpienie, najczęściej lekko stożkowe lub walcowate oraz łeb – zazwyczaj z nacięciem krzyżowym bądź prostym. Gwinty wkrętów różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia. Wkręt, w przeciwieństwie do śruby, nie potrzebuje nakrętki. Wkręty możemy podzielić w zależności od kształtu łba oraz rodzaju nacięcia, a także przeznaczenia.
Podział ze względu na przeznaczenie
Wkręty najczęściej rozróżnia się ze względu na ich przeznaczenie. Biorąc pod uwagę tę klasyfikację, zasadniczo wyróżnia się trzy grupy wkrętów: do drewna, do metalu oraz do płyt karton-gipsowych. Wkręty do drewna łączą elementy drewniane i drewnopochodne. Służą również do przytwierdzania elementów z innych materiałów do podłoża drewnianego takich, jak okucia czy zawiasy. Charakteryzują się głębokim gwintem, który zwiększa wytrzymałość połączenia. Najczęściej produkuje się je ze stali, w tym ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Posiadają zakończenie ostrosłupowe lub samonawieracające. W meblarstwie stosuje się wkręty do drewna z płaską końcówką, tzw. konfirmaty. Najpopularniejsze wkręty do drewna mają łeb stożkowy i ostre zakończenie. Wkręty do metalu mają regularnie walcowaty trzon, stałą średnicę na całej długości trzonu oraz ostro zakończoną końcówkę. Gwint ma mniejszą głębokość, skok gwintu jest niższy. Najpopularniejszymi wkrętami do metalu są blachowkręty, dostępne również z końcówkami samowiertnymi. Wkręty do płyt k-g z kolei mają charakterystyczny kształt łba – jest to łeb trąbkowy, dzięki któremu mamy pewność, że wkręt nie przybije płyty karton-gipsowej. Służą do przytwierdzania płyt do profili stalowych lub konstrukcji drewnianych i zazwyczaj są fosforanowane.
Kształt łba i rodzaj nacięcia
Ze względu na kształt łba, wkręty dzielimy na: walcowe płaskie, walcowe soczewkowe, stożkowe płaskie, stożkowe soczewkowe oraz kuliste. Z kolei ze względu na rodzaj nacięcia na łbie, wyróżniamy wkręty z nacięciem: prostym, krzyżowym (PH lub PZ), kwadratowym, sześciokątnym (na imbus), ośmiokątne, gwiazdkowe oraz trójramienne.