Zastosowanie odpowiednich elementów złącznych jest bezpośrednio związane z zastosowanymi materiałami, sposobem wykorzystania danej części, oraz środowiskiem, w jakim znajdzie się łączenie. Do najczęściej wykorzystywanych elementów złącznych należą śruby, ponieważ cechuje je wysoka uniwersalność. Jednakże, zanim zdecydujemy się na ich zakup, warto wcześniej zapoznać się z normami, które muszą spełniać oraz ich klasami wytrzymałości.
Śruby – normy i rozmiary
Rodzaje śrub można zaklasyfikować ze względu na kształt łba, rodzaj zakończenia albo gniazda. Warto jednak wziąć pod uwagę również ich rozmiar oraz klasę wytrzymałości.
Istnieją aż trzy rodzaje norm, które odnoszą się do śrub. Należą do nich normy: Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN), Polskiej Normy (PN) oraz Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO). Na Polskim rynku warto szczególną uwagę poświęcić normie PN. Oznacza ona bowiem, że dany produkt został przetestowany również na rynku krajowym i dopuszczony do dystrybucji. W ten sposób zyskujemy pewność, że może być on z powodzeniem stosowany w pracach montażowych.
Norma DIN najczęściej odnosi się do kształtu łba śruby. W większości przypadku obok niej znajduje się stosowane oznaczanie, które wskazuje na grubość śruby (M) oraz jej długość w milimetrach. Znaczna większość produkt dostępnych na rynku ma długość mieszczącą się w przedziale od 8 do 260 milimetrów. Jednakże istnieją również śruby o zastosowaniu specjalistycznym, które mogą być produkowane bezpośrednio na zamówienie klienta i mają większe rozmiary.
Śruby różnią się między sobą również kształtem łbów. Wyróżnić można: śruby imbusowe (łeb walcowaty z gniazdem sześciennym), śruby z łbem czworokątnym i trójkątnym, grzybkowym, kulistym, walcowym, młoteczkowym, śruby skrzydełkowe (motylkowe), śruby z łbem sześciokątnym, śruby z oczkiem lub uchem, śruby z łbem stożkowym, śruby bez łba (ale za to z gniazdem).
Wszystkie rodzaje śrub można kupić w specjalistycznych sklepach internetowych, takich jak Śruby24.
Klasy wytrzymałości śrub
Ważnym parametrem do opisywania elementów złącznych, takich jak śruby – jest ich klasa wytrzymałości. Zapisywana jest ona dwucyfrowa z kropką pomiędzy znakami. Polska norma klasyfikuje śruby według 10 klas wytrzymałości: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9. Pierwsza wartość (Rm) to granica wytrzymałości na rozciąganie i ujęta jest w stosunku 0.01. Druga wartość (Re) to granica plastyczności i podawana jest w stosunku procentowym wobec wytrzymałości na rozciąganie. Obie wartości mierzy się w megapaskalach.