Śruby to niewielkie elementy o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane są nie tylko w maszynach i różnorodnych urządzeniach przemysłowych, ale i w pojazdach, konstrukcjach budowlanych, a także meblach czy sprzętach elektronicznych. Przykładów użycia śrub jest tak wiele, że trudno byłoby wymienić je wszystkie. Również ich rodzajów oraz wariantów jest mnóstwo, a różnią się od siebie nie tylko długością i rodzajem gwintu, ale także kształtem łba, zakończenia lub czopa. Czytając dalszą część naszego wpisu, dowiesz się, jak przebiega produkcja śrub i nakrętek.
Produkcja śrub krok po kroku
Śruby o większych średnicach powstają z grubego metalowego pręta, a o mniejszych (np. wkręty meblowe) z drutu. Elementy najpierw trafiają do pieca, gdzie pod wpływem temperatur są zmiękczane i przygotowywane do dalszej obróbki. Następnie umieszczane są w kwasie siarkowym, a później pokrywane są fosforanem cynku. Są to metody, które mają na celu zmiękczenie stali, a jednocześnie podniesienie jej odporności na korozję.
W kolejnych etapach dokonywana jest dalsza obróbka metodą kucia na zimno z zastosowaniem specjalnych tłoczników o różnych kształtach i wymiarach — w zależności od tego, jaki rodzaj śruby ma powstać. W tym przypadku mamy do czynienia z kilkoma etapami. Najpierw odbywa się prostowanie prętów. Następnie ich cięcie, a później formowanie śrub. Formowanie odbywa się poprzez wciskanie wyciętych odcinków w kolejne tłoczniki, które odkształcają materiał w odpowiedni kształt. Kiedy uzyska się pożądany kształt główki, można przejść do tworzenia fazy umożliwiającej zakładanie nakrętki. W kolejnym etapie powstaje gwint, który także wykonywany jest metodą kucia na zimno. Gwintowanie realizowane jest z zastosowaniem głowic. Po zakończeniu procesu, który odbywa się metodą tzw. kucia na zimno, śruby poddawane są wygrzewaniu i chłodzeniu. W ten sposób zwiększa się ich wytrzymałość.
Produkcja śrub nie jest nazbyt skomplikowanym procesem, jednak wymaga umiejętności i znajomości kunsztu. Współcześnie czynności z tego zakresu realizowane są z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń i zaawansowanych technologicznie maszyn, dzięki którym produkcja przebiega precyzyjnie, sprawnie i zgodnie z wysokimi standardami jakości.