Aby odpowiednio dobrać śrubę do elementu, w którym ma się zamiar ją umieścić, niezwykle istotne jest dokonanie odpowiednich pomiarów. W sytuacji, w której parametry wkręcanej części oraz przeznaczonego do tego celu otworu nie pasowałyby do siebie, mogłoby dojść do wielu problematycznych konsekwencji – być może nawet niezauważalnych na pierwszy rzut oka. Zdarzają się przypadki, w których konstrukcja początkowo utrzymuje się stabilnie na nieodpowiednio dobranej śrubie, jednak po jakimś czasie, w wyniku używania połączonych części, przemieszczania ich lub powstałych wibracji, połączenie rozpada się, powodując uszkodzenia, a w niektórych przypadkach nawet zagrożenie dla zdrowia pobliskich osób. Poprawnie wykonane pomiary okazują się więc kluczowe dla odpowiedniego funkcjonowania połączenia i zapewnieniu mu właściwej trwałości.

Jednym z parametrów, które mają największe znaczenie, jest długość używanej śruby. Największym zagrożeniem jest sytuacja, w której okazałaby się ona zbyt krótka: może dojść wtedy do uszkodzenia śruby, wyrwania gwintu oraz z czasem do rozpadu połączenia. Jednak zastosowanie zbyt długiej śruby również wiąże się z problemami. Wymusza ona zbyt duże dokręcenie, co może mieć negatywny wpływ na efektywność całego układu. Z kolei wystający fragment, którego w takiej sytuacji nie da się uniknąć, może być kłopotliwy dla osób korzystających z połączonych elementów, a do tego łatwiej ulega uszkodzeniu lub korozji, co z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do problemów z całym połączeniem i może nawet utrudnić wykręcenie felernej części.

Poprawne mierzenie długości śruby

Najważniejszą informacją potrzebną do prawidłowego zmierzenia śruby jest rozróżnienie, które jej elementy właściwe powinny podlegać pomiarom. Popularnym błędem jest branie pod uwagę jedynie nagwintowanej części lub mierzenie dodatkowo łba, który nie wchodzi w skład połączenia, a stanowi jedynie jego zabezpieczenie. Aby otrzymać poprawny wynik dokonywanego pomiaru, należy mierzyć cały trzpień śruby, bez łba. Rozpoczyna się więc od stożka lub kuli (zależnie od podsadzenia występującego w śrubie). Istnieją jednak istotne wyjątki, którymi są śruby stożkowe – ich łby stanowią część połączenia, ponieważ nie wystają poza nie i są wkręcane razem ze śrubą. Z tego powodu śruby stożkowe powinno mierzyć się razem z łbem. Pamiętając o tej drobnej różnicy, można bez problemu dokonać poprawnych pomiarów i dobrać odpowiednią śrubę do tworzonego połączenia.