Wiedza na temat prawidłowego doboru rozmiaru śrub jest niezwykle przydatna zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów majsterkowania. W dzisiejszym artykule przybliżamy tę tematykę, omawiając podstawowe parametry, które trzeba wziąć pod uwagę w trakcie określania rozmiaru tych elementów złącznych. Zachęcamy do lektury.

Podstawowe parametry śrub

Aby prawidłowo określić rozmiar śruby, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Pierwszym z nich jest średnica gwintu, czyli odległość między dwoma punktami na przeciwnych stronach gwintu. Jest to jedna z najważniejszych cech każdej śruby – decyduje o jej dopasowaniu do otworu. Średnicę gwintu można wyrazić w milimetrach (np. M6 oznacza śrubę o średnicy 6 mm) lub calach (np. 1/4 cala). Wybór śruby o odpowiedniej średnicy decyduje o powodzeniu montażu np. akcesoriów żeglarskich.

Kolejnym istotnym parametrem jest skok gwintu, czyli odległość między dwoma kolejnymi zwojami gwintu. Wpływa on na siłę docisku śruby oraz wytrzymałość mechaniczną połączenia. W przypadku śrub metrycznych skok gwintu podawany jest w milimetrach, natomiast śrub calowych – w liczbie gwintów na cal (GPI).

Ostatnim parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest długość śruby. Jest ona mierzona od końca główki do końca trzpienia. Podobnie jak skok gwintu może być wyrażona w milimetrach lub calach.

Narzędzia pomiarowe

W celu dokładnego określenia rozmiaru śruby warto skorzystać z narzędzi pomiarowych. Przykładem takiego narzędzia jest suwmiarka, która pozwala na precyzyjne zmierzenie średnicy gwintu oraz długości śruby. Innym przydatnym narzędziem jest gwintomierz. Umożliwia on sprawdzenie skoku gwintu.

Jeśli nie masz dostępu do profesjonalnych narzędzi pomiarowych, możesz skorzystać z klucza imbusowego lub nasadowego, które pozwalają sprawdzić, czy dana śruba pasuje do konkretnego otworu. Musisz jednak pamiętać, że takie metody nie gwarantują stuprocentowej precyzji.