Wkręty do drewna mają szerokie zastosowanie, są wykorzystywane w większości branż, dlatego ich oferta w naszym sklepie jest bogata. Każdy wkręt składa się z łba i trzonu. Służy do łączenia drewnianych elementów, które tworzą różne konstrukcje. Ich właściwy wybór ma wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji. Mogą być stosowane zarówno we wnętrzach pomieszczeń, jak i na zewnątrz. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić jak odpowiednio dobrać wkręty do drewna.


Rodzaje wkrętów i ich zastosowanie:


Wkręty z ostrymi końcówkami – tego rodzaju wkręty będą idealnym wyborem, jeżeli obrabiamy miękki gatunek drewna, ponieważ nie wymagają one robienia wcześniejszych nawierceń.


Wkręty wzmocnione – takie wkręty zalecane są do stosowania przy twardym drewnie (np. dębinie, modrzewiu i egzotykach).


Wkręty z płaską końcówką – to dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy mieć pewność, że ostre zakończenie wkrętu nie będzie wystawać z łączonych elementów. Przed ich zastosowaniem trzeba pamiętać o wykonaniu otworu prowadzącego, gdyż brak zaostrzonego zakończenia powoduje, że nie można nim wwiercić się w materiał. 


Wkręty ze stali kwasoodpornej – ten rodzaj wkrętów jest całkowicie odporny na działanie wody i wilgoci. Nie rdzewieją, dzięki czemu można je stosować w trudnych warunkach (np. tam, gdzie konstrukcja jest narażona na częsty kontakt z wodą).


Parametry wkrętów, na które trzeba zwrócić uwagę


Każdy wkręt charakteryzuje się specyficznymi parametrami. Różnią się między sobą przede wszystkim długością i grubością. 


Wybierając wkręty, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich odpowiednią długość. Muszą być na tyle długie, żeby były w stanie w bezpieczny sposób połączyć dwa obrabiane przez nas elementy. Nie powinny być za krótkie, gdyż może to spowodować rozsypanie się budowanej konstrukcji. Jeżeli będą za długie, mogą niebezpiecznie wystawać z połączonego materiału.


Równie istotne jest dobranie optymalnej grubości wkrętów. Za cienkie mogą bardzo szybko wyciągnąć się z drewna, za grube mogą spowodować zniszczenie materiału.


Używając wkrętów do łączenia elementów wykonanych z twardych gatunków drewna, lepiej jest zawsze wykonać otwór pilotujący.