Odpowiednie dopasowanie śruby, nakrętki i podkładki jest kluczowe, by uzyskać trwałe mocowanie. Jeśli jeden z tych elementów nie będzie pasował do pozostałych, w połączeniu może dość do luzowania, a nawet – zerwania się gwintu. W przypadku zaawansowanych maszyn np. na liniach produkcyjnych zerwany gwint może doprowadzić do powstania poważnej awarii i wstrzymania produkcji. Dlatego doborowi nakrętek do śrub należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi.

Rodzaje nakrętek

Najbardziej popularne są nakrętki sześciokątne. Wśród nich możemy wyróżnić nakrętki niskie, wysokie i przedłużane. Nakrętki do śrub możemy podzielić też na otwarte i zamknięte – w zależności od tego, czy całkowicie nakręca się je na śrubę, czy też nie. Mniej popularne od nakrętek sześciokątnych są nakrętki kwadratowe, nazywane skrzydełkowymi.

Dobór nakrętki na własną rękę

Dobór nakrętki do śruby nie jest łatwym zadaniem. Dlatego najlepszym pomysłem jest zawsze kupowanie śrub i nakrętek w zestawie, dzięki czemu mamy pewność, że wykonane przez nas połączenie będzie stabilne. W większości połączeń na potrzeby domowego użytku to rozwiązanie się sprawdza.

Pomoc specjalistów

Jeśli chodzi o połączenia w przemyśle, dobór nakrętek najlepiej jest zlecić specjalistom. Do rozmowy o połączeniach śrubowych warto mieć o nich podstawową wiedzę, a także rozumieć rysunek techniczny. Osoby spoza branży rzadko zdają sobie sprawę z tego, że nakrętki produkowane są zgodnie z określonymi normami, wymiarami i klasami. Producent nakrętek opisuje swoje produkty odpowiednimi skrótami technicznymi i symbolami. Jednak nawet inżynierom zdarzają się wątpliwości co do wyboru odpowiedniej nakrętki. Dlatego przy projektowaniu połączenia śrubowego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w dopasowaniu parametrów łączenia w przypadku konkretnej maszyny lub instalacji. W większości przypadków opinia fachowca okazuje się nieoceniona. Osoby, które szukają doradztwa w zakresie doboru nakrętki do śruby, lub też innych informacji  dotyczących połączeń śrubowych, zapraszamy do kontaktu z obsługą naszego sklepu przez telefon lub e-mail.