Aby elementy konstrukcyjne wykonane z drewna lub zbudowane z niego przedmioty były trwałe, kluczowe jest dobranie odpowiednich łączników tj. śrub, wkrętów i gwoździ. Na rynku dostępne są setki modeli tego typu produktów, a ich producenci prześcigają się w coraz bardziej pomysłowych rozwiązaniach. Jednak pomimo tego, że śruby i wkręty stają się coraz bardziej wyspecjalizowane, podczas dokonywania zakupu większość osób skazanych jest na korzystanie z własnego doświadczenia lub podpowiedzi sprzedawcy. W tym artykule podpowiemy Wam, czym się kierować wybierając łączniki do drewna, tak aby wytrzymały one wiele lat i nie szpeciły konstrukcji.

 

Wytrzymałe śruby do drewna

Przede wszystkim przed dokonaniem zakupu należy starannie rozważyć jaka ilość śrub będzie potrzebna do wykonania wszystkich prac. Jeśli weźmiecie pod uwagę to jakiego rodzaju zadania stoją przed Wami oraz to, z jakiej grubości materiałami będziecie mieli do czynienia, wybór będzie dużo prostszy. Jeśli poszukujecie śrub, to potrzebne Wam będą również płaskie podkładki i nakrętki, które będą zapobiegały samoczynnemu rozluzowaniu łączenia. Mogą one mieć długość nawet kilkudziesięciu centymetrów, dzięki czemu nadają się do łączenia bardzo grubych elementów. Najpierw należy przewiercić otwór w drewnie, o średnicy takiej samej jak element łączący, który zostanie w nim umieszczony. Następnie należy umieścić w nim śrubę z podkładkami po obu stronach oraz założyć nakrętkę na jej końcu.

 

Jeśli śruby zostaną rozmieszczone w odpowiednich miejscach, a także będą solidnie dokręcone, łączenie będzie bardzo mocne i stabilne. Dzięki nakrętkom wytrzyma ono bardzo wiele, pomimo tego, że sam element nie łączy się z drewnem. Do dokręcenia warto zastosować klucze płaskie, oczkowe lub dynamometryczne. Jeśli zastosowane przez Was śruby są zbyt długie, możecie je skrócić, po wcześniejszym zamontowaniu.

 

Poza klasycznymi śrubami z łbem sześciokątnym, w sklepach dostępne są też śruby do drewna z łbem czworokątnym. Są one wyposażone w tzw. daszek, który klinuje element w drewnie. Możecie spotkać się również ze śrubami, które mają łeb cylindryczny. Dokręca się je za pomocą kluczy ampulowych, które niekiedy łatwiej jest zastosować niż klasyczne narzędzia płaskie.