Na łbie każdej śruby znajdują się specjalne symbole, składające się z litery oraz liczb. Są to specjalne oznaczenia, które informują nas o klasie wytrzymałości. Jest to bardzo istotny parametr, gdyż świadczy o wytrzymałości całej struktury.

Klienci zamawiając śruby online często mają problem z właściwym odszyfrowaniem tych danych, dlatego też w tym artykule wyjaśnimy, co właściwie one oznaczają.

Oznaczenia na łbach śrub - wyjaśniamy, co oznaczają:

Na łbie śruby wytłoczone jest specjalne oznaczenie, które przypomina kod o następującym wzorze X a.b, gdzie “X” to klasa dokładności śruby, natomiast “a” i “b” to współczynniki minimalnej wytrzymałości śruby na rozciąganie i granicę plastyczności.

W pierwszej kolejności rozszyfrujemy znaczenie liczby, czyli “X”. Pod tym symbolem kryją się następujące litery: A, B i C, oznaczające klasę dokładności śruby.

  • A - klasa dokładna
  • B - klasa średniodokładna
  • C - klasa zgrubna

Przykładowo, oznaczenie B 5.8 sugeruje nam, że mamy do czynienia ze śrubą klasy średniodokładnej.

Teraz przejdźmy do liczb, czyli “a” i “b”. Oznaczają one klasy właściwości mechanicznych śrub:

  • pierwsza cyfra oznacza wartość granicy na rozciąganie Rm, np. w przypadku oznaczenia B 5.8 - 5 x 100 MPA = 500 MPa
  • druga cyfra oznacza wartość granicy plastyczności Re, a ujęta jest w stosunku procentowym względem wytrzymałości na rozciąganie, np. w przypadku oznaczenia B 5.8 - 8 x 0,1 x 500 MPa = 400 MPa

Warto wyjaśnić jeszcze specyfikę granicy wytrzymałości (Rm) oraz granicy plastyczności (Rm).

  • Granica wytrzymałości Rm oznacza naprężenia, jakie może przenieść śruba, odkształcając się plastycznie aż do całkowitego zerwania.
  • Granica plastyczności Re oznacza wartość naprężeń, po których śruba zacznie się plastycznie rozciągać.

Podsumowując: w przypadku oznaczenia B 5.8 mamy do czynienia ze śrubą średniodokładną o klasie wytrzymałości 5.8, co oznacza, że minimalna wartość na rozciąganie tego elementu powinna wynosić 500 N/mm2, a granica plastyczności 400 N/mm2.

Wyróżniamy następujące klasy właściwości mechanicznych śrub:

  • klasy zwykłe: 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8
  • klasy wysokiej wytrzymałości: 8.8, 10.9, 12.9

W klasach dokładności A i B występują śruby o właściwościach mechanicznych 5.6, 8.8, 10.9, 12.9. Z kolei w klasie dokładności C znajdziemy śruby o właściwościach mechanicznych 4.6 i 4.8. Ogólnie im wyższe cyfry w oznaczeniach, tym większa wytrzymałość śruby.