Charakterystyczne śruby z „dziurką” to w wielu branżach. Coraz częściej widzimy je w rowerach meblach, zabawkach dziecięcych. Czym są śruby imbusowe? Do czego służą? Jakie są ich podstawowe rodzaje? Dzisiaj wpis o zastosowaniu śrub imbusowych. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje śrub imbusowych

Śruby imbusowe wyróżniają się spośród innych dostępnych na rynku śrub już na pierwszy rzut oka. Sercem śruby jest okrągły, stożkowy łeb, w którym znajduje się sześciokątne gniazdo. To do niego wkłada się klucz imbusowy celem dokręcenia śruby. Ten sposób montażu pozwala na wytworzenie niewielkiego momentu obrotowego i optymalnego momentu dokręcania bez konieczności używania siły. Produkuje się je w różnych klasach wytrzymałości, różnych kolorach i kilku wersjach. Mogą być śruby imbusowe dwustronnie cięte, płużne, a także z gwintem na całej długości trzpienia. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się stal węglową nierdzewną lub kwasoodporną.

Zalety śrub imbusowych

Podstawową zaletą śrub imbusowych jest to, że całe chowają się podczas wkręcania w otworze, przez co niemal całkowicie integrują się z łączonymi powierzchniami. Wystający łebek śruby to nie tylko gorszy wygląd produktu, ale też konieczność doliczania dodatkowej przestrzeni bocznej na łączeniach elementów, co w przypadku śrub chowanych w konstrukcji produktu w ogóle nie występuje.

Imbusy zalecane są w połączeniach gwintowych w maszynach w przemyśle. Stosowane są w motoryzacji i budownictwie, jak również meblarstwie. To dzięki nim spopularyzowała się usługa samodzielnego skręcania mebli zakupionych w popularnych sieciówkach. Spośród innych miejsc wykorzystania śrub imbusowych warto wspomnieć o produkcji instrumentów muzycznych, takich jak gitary, czy fortepiany. W zabawkarstwie stosuje się je m.in. w hulajnogach, deskorolkach. Decydując się na ten rodzaj połączeń, trzeba pamiętać o idealnym dopasowaniu klucza do łba śruby, co wpłynie na żywotność i sztywność skręcanej konstrukcji.