Wśród wielu modeli podkładek na szczególną uwagę zasługują podkładki sprężyste. Amatorzy często bagatelizują ich znaczenie w połączeniu śrubowym i po prostu pomijają przy montowaniu elementów konstrukcji. Tymczasem specjaliści doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie dla połączenia może mieć podkładka sprężysta i jak bardzo wpływać na jego trwałość. Co warto o niej wiedzieć?

Jak działa podkładka sprężysta?

Podkładkę sprężystą, tak jak i inne podkładki, umieszcza się pomiędzy śrubą a nakrętką. Ten niepozorny element odpowiada za równomierne rozłożenie sił, które działają na połączenie. Mówiąc prościej – podkładka sprężysta sprawia, że staje się ono wyjątkowo trwałe, a jego poluzowanie wymaga użycia sporej siły. Co ważne, zapobiega też ona luzowaniu się połączenia pod wpływem zmian temperatur, jeśli pozostałe elementy są na nie podatne. Podkładki sprężyste produkowane są najczęściej z wysokiej jakości stali odpornej na korozję, dzięki czemu zyskują one jeszcze większą trwałość, nawet użytkowane na zewnątrz. Podkładka sprężysta może też stanowić warstwę ochronną przed uszkodzeniem w miejscu, w którym śruba styka się z podłożem.

Gdzie znajdują zastosowanie podkładki sprężyste?

Podkładki sprężyste bardzo często używane są przez specjalistów z wielu branż. Są niezastąpione zwłaszcza w maszynach, urządzeniach i konstrukcjach narażonych na silne drgania, zmiany temperatur i inne trudne warunki, w których zwykłe połączenie śrubowe mogłoby okazać się niewystarczające. Ogromną rolę odgrywają one w przemyśle, motoryzacji, nowoczesnym budownictwie i… produkcji małych urządzeń. Ponieważ występują one w różnych rodzajach (standardowe, łukowe itd.), warto przed zakupem skonsultować ze specjalistą, który typ sprawdzi się najlepiej do danego zadania.