Śruby, chociaż niejednokrotnie są bardzo małe, odgrywają ważną rolę w budowie rozmaitych konstrukcji. Bez nich nie mogłyby powstać maszyny, meble i niektóre budowle. Dzięki śrubom możliwe jest trwałe zespolenie wielu elementów, które stworzą jeden współgrający ze sobą obiekt. Z uwagi na to, że niektóre z nich są wystawiane na szkodliwe oddziaływanie warunków pogodowych, wstrząsów lub innych sił, muszą być one dobrze dobrane do zagrożeń, z jakimi będą musiały się spotkać. Jednym z popularniejszych rodzajów, który ma specjalistyczne zastosowanie, jest typ śrub pasowanych. Różnice w wyglądzie można dostrzec na pierwszy rzut oka. Jednak te niepozorne elementy posiadają wyjątkowe właściwości. Jak rozpoznać śruby pasowane i kiedy z nich skorzystać?

 

Wygląd i zastosowanie śrub pasowanych

Rozpoznanie śrub pasowanych w gąszczu tych innego typu jest bardzo proste. Posiadają one gładką część, która ciągnie się od łba do ok. połowy długości pręta. Jego druga połowa jest klasycznie gwintowana i ma mniejszą średnicę niż część, która nie jest chropowata. Oznacza to, że fragment śruby jest trochę grubszy niż jej reszta. W praktyce wpływa to na ich właściwości, a także technikę montażową. Wkręcenie tych śrub jest trudniejsze niż w przypadku klasycznych modeli. Prawidłowe wykonanie tego zadania należy rozpocząć od nawiercenia otworu wstępnego, a potem powinno się rozwiercić go do wymiaru, jaki ma średnica śruby pasowana. W ten sposób przygotowane miejsce do montażu zapewni doskonałe zespolenie. Otóż śruby pasowane stosuje się w sytuacjach, gdy zredukowanie przemieszczania się w styku jest wyjątkowo istotne. Służą one do przenoszenia sił poprzecznych, a ich konstrukcja zabezpiecza je przed wypadnięciem dzięki specjalnej nakrętce i pasowaniu wciskowemu względem otworu.

 

Chociaż śruby pasowane wymagają poświęcenia większej ilości czasu na zamontowanie, dzięki stabilności jaką zapewniają, są popularnym rozwiązaniem stosowanym przez montażystów. Dzięki temu konstrukcje są sztywniejsze i nie pozwalają na przemieszczanie się elementów łączących!