Blachowkręty – charakterystyka

Blachowkręty najczęściej produkowane są ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Z tego powodu są odporne na niekorzystne oddziaływania atmosferyczne. Nie ulegają zniszczeniu ani pod wpływem skrajnych temperatur, ani opadów deszczu i śniegu czy promieniowania słonecznego. Mogą być stosowane zarówno do konstrukcji wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Posiadają ostro zakończoną końcówkę. Ich trzon ma stałą średnicę na całej długości i kształt walca. Średnice blachowkrętów zazwyczaj nie przekraczają 7 mm. Ze względu na kształt łba, można wyróżnić kilka ich rodzajów: sześciokątne, stożkowe, soczewkowe, walcowe lub z wgłębieniem krzyżowym. Innych blachowkrętów użyjemy ponad to do przykręcania płyt plastikowych do metalu, innych do pokryć blacharskich, a innych do łączenia materiałów z tworzyw sztucznych lub drewna.

 

Można ich używać z elektronarzędziami, dlatego montaż przebiega łatwo i szybko. Trzeba jedynie pamiętać, że najpierw wiercimy w elemencie metalowym otwór, którego średnica powinna być o około 1 mm mniejsza niż średnica blachowkrętu. Następnie w otworze umieszczamy blachowkręt. Wkręcając go z pomocą elektronarzędzi, nie musimy używać dużej siły. Proces ten doprowadza do powstania wyżłobień na krawędzi otworu, które spasowane są z gwintem blachowkrętu. Taki system gwarantuje stabilne i wytrzymałe połączenie.

 

Blachowkręty – zastosowanie

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, blachowkrętów z powodzeniem można używać nie tylko do połączeń metalowych, ale również drewnianych lub z tworzyw sztucznych. Niemniej, najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem jest łączenie elementów metalowych, głównie blach. Wykorzystuje się je w konstrukcjach, które nie wymagają dużego obciążenia ani częstego odkręcania i przykręcenia części. Są szeroko wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, między innymi w montażu karoserii. W budownictwie blachowkręty stosuje się np. do łączenia blaszanych pokryć dachowych oraz przy łączeniu metalowych części ogrodzeń.