Gwint to specjalne nacięcie na śrubie w formie rowka ukształtowanego spiralnie, który biegnie dookoła rdzenia. Dzięki ruchowi obrotowemu gwinty przesuwają się względem siebie, co pozwala na łączenie lub rozłączanie elementów. Od cech fizycznych gwintu zależy zarówno wytrzymałość śruby, jak i samego połączenia.

Jak klasyfikowane są gwinty?

Metod klasyfikacji gwintów jest wiele. Zaznaczyć należy, że rodzajów gwintów jest tak dużo, że nie wszystkie zostały włączone w proces normalizacji. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze z nich, które dostępne są w ofercie naszego sklepu internetowego ze śrubami, a także znajdują powszechne zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w urządzeniach czy przedmiotach codziennego użytku.

Podstawowego podziału dokonujemy ze względu na umiejscowienie elementu. Wyróżniamy więc gwinty zewnętrzne, czyli umieszczone na wałku, oraz gwinty wewnętrzne — umieszczone wewnątrz otworu. Kolejną częstą klasyfikacją jest podział gwintów ze względu na pochylenie, czyli:

  • gwinty walcowe, a więc utworzone na powierzchni walca,
  • gwinty stożkowe — utworzone na powierzchni stożka.

Oprócz tego podziału gwintów można dokonać m.in.:

  • ze względu na system miar: gwinty metryczne (znormalizowane przez Polską Normę; kąt zarysu wynosi 60°, a wymiar skoku podaje się w milimetrach) i gwinty calowe,
  • ze względu na skok: gwint drobnozwojny, gwint grubozwojny, gwint normalny,
  • ze względu na sposób skręcania: gwint lewy, gwint prawy,
  • ze względu na przeznaczenie: gwint pociągowy, gwint złączny,
  • ze względu na krotność: gwint pojedynczy, gwint dwukrotny, gwint wielokrotny.

Bardzo szeroką grupę tworzą gwinty klasyfikowane ze względu na kształt. W tym przypadku wyróżniamy m.in.: gwinty prostokątne, okrągłe, trójkątne, stożkowe, toczne, metryczne, walcowe, trapezowe symetryczne, trapezowe niesymetryczne, rurowe, rurowo walcowe, gwinty Edisona E (używane m.in. w żarówkach), amerykańskie rurowo stożkowe.

Jak się zatem okazuje, rodzajów gwintów jest wiele, podobnie jak i sposobów ich klasyfikacji. Wybór i możliwości zastosowania jest tak wiele, że nawet profesjonaliści miewają poważne dylematy z doborem odpowiednich śrub. Zawsze wtedy zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą. Nasi specjaliści chętnie pomogą w doborze odpowiedniego gwintu. Zapraszamy!