Aby znaleźć odpowiednią śrubę w bogatej ofercie rynkowej, musimy sprawdzać wszystkie oznaczenia na niej widniejące. Śruby oznaczane są kilkoma symbolami, które określają ich parametry takie jak kształt, grubość, długość, materiał, z jakiego są wykonane i inne istotne cechy. Jednym z oznaczeń, jakie możemy zobaczyć, jest skrót DIN z kilkoma towarzyszącymi cyframi. Co oznacza ten symbol?

Zastosowanie normy DIN

Skrót DIN pochodzi od nazwy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (niem. Deutsches Institut fur Normung), który tworzy normy dla różnych części i urządzeń. Określają one istotne z punktu widzenia użytkownika parametry takie jak wytrzymałość, jakość czy zastosowanie. 

Norma DIN jest powszechnie stosowaną i znaną na całym świecie normą, która pomaga szybciej odszukać potrzebny sprzęt. Używana jest przez specjalistów i zwykłych użytkowników w celu szybszego rozpoznania i odnalezienia właściwej części czy urządzenia, na przykład w przypadku zakupu lub wymiany części w maszynie.

Na niektórych urządzeniach możemy znaleźć czasem zamiast DIN normę ISO lub PN, która daje się przekonwertować na DIN za pomocą specjalnych tabel. 

Jak znaleźć właściwą śrubę?

W przypadku śruby norma DIN najczęściej opisuje kształt łba, dlatego obok tego symbolu pojawiają się także inne oznaczenia opisujące pozostałe ważne parametry. Najczęściej znajduje się oznaczenie grubości śruby wyrażane symbolem M oraz jej długość podana w milimetrach. Często pojawia się również określenie dokładności wykonania opisywane literami A, B, C według klucza: A – dokładna, B – średnia, C – zwykła. 

Znajomość normy DIN ułatwia odnalezienie właściwego jej rodzaju. Jeśli jednak nie znamy DIN, a znamy cechy śruby lub normę ISO, możemy sprawdzić informacje w specjalnych tabelach, w których zebrane są wszystkie dane na temat konkretnego rodzaju śruby. 

Jeśli w tabeli sprawdzimy na przykład DIN 912, to dowiemy się, że odpowiada mu norma PN 82302 oraz ISO 4762. Możemy znaleźć też informację, że jest to śruba z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym (imbusowa).