Wkręty samowiercące nie wymagają przygotowania otworów przed właściwym łączeniem elementów. Dzięki temu praca jest szybsza i wygodniejsza, a ewentualny demontaż nie sprawia większych problemów. W tym wpisie możesz przeczytać, z czego produkuje się wkręty samowiercące, jakie są ich rodzaje i gdzie można je stosować.

Podstawowe rodzaje wkrętów samowiercących

Jak już napisaliśmy na wstępie, nie trzeba przygotowywać otworów dla wkrętów samowiercących, ponieważ posiadają one ostrą końcówkę, która przebija się przez wybraną powierzchnię. Przy materiałach twardych i grubych wkręty samowiercące sprawdzają się dużo lepiej niż zwykłe wkręty. Są one produkowane ze stali nierdzewnej lub węglowej, którą następnie poddaje się ocynkowaniu galwanicznemu. Zbudowane są z walcowatego lub stożkowego gwintowego trzonu oraz łba z nacięciem. Wkręty samowiercące występują w różnych wymiarach średnicy i długości. Istnieje kilka podstawowych rodzajów, które mają inny kształt łba. Są to:

  • wkręty walcowe,
  • wkręty stożkowe,
  • wkręty kielichowe,
  • wkręty podkładkowe,
  • wkręty sześciokątne. 

Wkręty samowiercące mogą być dodatkowo wyposażone w kołnierz dociskowy, który zwiększa nacisk przy wkręcaniu. Wybór odpowiednich elementów łączeniowych będzie zależał od tego, jakie materiały chcemy do siebie przykręcić oraz jakimi narzędziami przy tym się posługujemy.

Dobór wkrętów do zastosowania

Wkręty samowiercące używa się do łączenia elementów stalowych, drewnianych, PCV oraz betonowych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Przy zakupie trzeba uwzględnić, do czego będą używane, ponieważ to wpływa na wybór rodzaju, długości, skoku oraz głębokości gwintu. Do metalu najlepsze są wkręty o płytkim gwincie i niskim skoku. Natomiast w drewnie lepiej sprawdzą się wkręty o głębokim gwincie i wysokim skoku. Dużą zaletą stosowania wkrętów samowiercących jest możliwość szybkiego demontażu i ponownego wkręcania bez potrzeby wykonywania kolejnych otworów. Umożliwia to wykonywanie przeglądów oraz napraw, sprawdzanie awarii i czyszczenie wybranych miejsc.